Banyo Tesisatı

Bodrum Tesisat Banyo TesisatıProfesyonel banyo tesisatı hizmetimizle siz değerli müşterilerimizin banyolarına değer katıyoruz.

Profesyonel bir tesisatçılık hizmeti ileride karşılaşacağınız baş ağrıtıcı sorunlardan sizi uzak tutar.

İşinin ehli olmadan tesisat yapan kişiler malesef ilerde çözümü zor problemlerle karşı karşıya kalmanıza sebep olmaktadır.Sıhhi Tesisat Nasıl Yapılır?
 

Sıhhi tesisatın su ile gerçekleştirilmektedir ana malzemesi sudur.. Bu yazımızda sıhhi tesisat yapılırken izlenen yollardan bahsedeceğiz.

Yazımızın girişinde bahsedildiği üzere ilk adım sudur. Su, boruların içinde işlev görürken pis bir hale gelir; öncelikle bu pis su binanın dışına, zarar verilmeyecek şekilde atılmalıdır. Temiz su sağlanması için kullanılan borular iç tesisat ve tesisatı besleme borusu olarak ikiye ayrılır. İç tesisatta kendi içerisinde üçe ayrılır. Şimdi bu bölümler hakkında bilgiler verelim.

İç Tesisat, suyun binaya dağılmasını sağlar. Suyu dairelere ulaştıran borulardan oluşmaktadır. İçboruların döşenmesi uzman tesisatçılar tarafından gerçekleşmektedir. Borular mümkün olduğunca kısa ve kıvrımsız olmalıdır. Hoş bir görüntüsü olmadığı için görünmeyen yerlere kurulmaktadır. Uygun  bir şekilde döşenen boruların ucuna uygun bir musluk takılır. İç tesisat borularının kaliteli olması kullanım açısından önemlidir. Bunun dışında iç tesisat borularının; görünümü estetik olması, terleme ve gürültü yapmaması gerekmektedir. Binaya eşit dağıtım yapması; sayaç kontrolleri esnasında kolay bulunabilir olması gerekmektedir.

Su Sayacı,tüketilen suyun miktarını ölçen aletlerdir. Su sayacının uçlarına rekor denilen malzemeler konularak bağlanır. Tesisatın tamamlanması için sayaçtan önce vana sayaçtan sonra da bir musluk takılmalıdır. Vana zorunlu olduğunda gelen suyu kesmektedir. Musluk ise vana kapatıldıktan sonra veya olası bir arıza durumunda tesisatın suyunu boşaltmakta yardımcı olur.

Besleme Borusu, priz hattı olarak da bilinmektedir. Tesisatın şehir suyu şebeke borusu ve su sayacı arasında bulunan borudur. Genel olarak plastik su borusu tercih edilir. Bu boru toprağa gömülerek döşenir. Boru su sayacına kadar uzanır. Besleme borusunun döşenmesi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Mesela hava şartlarına (don,kar vb.) ve üst kısımdan uygulanacak aşırı yüklenmelere dikkat edilmelidir. Bunun için yerden birkaç metre derine gömebilirsiniz. Böylece hava olaylarından ve aşırı basınçtan korunmuş olur. Besleme boruları şehir suyu ile kişisel su sayacı arasında bulunduğu için, döşeme yaparken belediye işçileri ile çalışılır.

Tesisatınızı yaptınız peki tesisat işleminiz başarılı olmuş mudur? Bunun cevabını öğrenmek için kolonların üzerindeki muslukları açın ve havasını boşaltın içine su dolduktan sonra en az on beş dakika bekleyin eğer bir sızıntı yoksa işlem başarıyla gerçekleşmiş demektir.

Bodrum su tesisatı nasıl yapılır? Bodrum tesisat öğrenmek. Bodrum su tesisatı keten mi

Bodrum su tesisatı nasıl çekilir? Bodrum su tesisatı sabit ölçüleri? Bodrum su tesisatı

Bodrum su tesisatı yapılışı, Bodrum su tesisatı yapımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler

 

EVDE SU TESİSATI NASIL ÇEKİLİR VEYA DÖŞENİR?

Temiz su tesisatı Temiz su tesisatı sayaçtan veya bağımsız sistemlerden suyun kaynağından başlayarak kullanma yerlerine kadar olan temiz su boru donanımları ve aygıtları içerir.

 

Temiz su tesisatı;

 

• Soğuk su tesisatı

• Sıcak su tesisatı Olmak üzere iki ana bölümde incelenir. Bu bölümde suyun depolanmasından basınçlandırılmasına, yumuşatılmasına ve tesisattaki ses yalıtımı detaylı olarak incelenecektir.

Temiz su tesisatları su sayacından itibaren başlar. Su sayacından önceki kısım çoğu zaman belediyeler tarafından yapılmaktadır.Temiz su tesisatında uyulması gereken kurallar şunlardır

1- Temiz su tesisatlarında kullanılan borular, ftings ve kolektörler galvanizli olmalıdır. Ya da plastik borular kullanılmalıdır

2- Borular diş açarken; a- Dişlerin bozulmaması için pafta lokmaları sık sık yağlanmalıdır. Dişler arası talaş temizlenmeli ve kullanılan ftingsler temper döküm olmalıdır. b- Açılan dişler üzerine teflon veya keten sarılıp sülyan boya ile boyanmalıdır. c- Sızdırmazlığı sağlamak amacıyla maşon ve benzeri parçalar anahtarla bir sefer tutularak sıkılmalıdır. Aksi takdirde Galvaniz dökülür.

3- Gerekirse temiz su tesisatlarında sayaç yönünde su boşaltılması sağlamak amacıyla yatay borulara %1 eğim verilmelidir.

4- Açıktan döşenen borular mutlaka kelepçelenmelidir. Boru ekseninin duvardan açıklığı 3 inç ’e kadar 4cm, 3 inç ve daha büyük borularda 5–6 cm olmalıdır.

5- Bina dışında toprak altına döşenecek borularda donmaya karşı önlem almak için bölgesine göre 60 – 80 – 100 cm derinlikte gömülerek izolasyon yapılmalıdır. Ayıca ağır vasıta geçecek yerlerde gerekli önlem alınmalıdır.

6- Kolektör yapımında kaynak kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması zorunlu ise yeniden galvanizlenme işlemi gerçekleştirilmelidir

7- Ülkemizde genelde borular duvar içi tesisat olarak döşendiğinden yağlı boya ile boyanıp yağlı kâğıtlarla sarılıp gerekirse ziftlenmelidir.

8- Sıcak ve soğuk su boruları aynı zamanda döşendiği için bakış yönünde soğuk su borusu sağ tarafa sıcak su borusu sol tarafa takılır. Özellikle banyolarda bu konuya dikkat edilmelidir.

9- Tesisat çekildikten sonra mutlaka basınç testi uygulanır. Tesisata test yapılmadan bütün çıkışlar kor tapa kapatılır. Tesisata su basılarak kör tapadan havası alınır. Daha sonra en az işletme basıncının 1,5 katı basınç uygulanarak basınç sabitlenir. Test cihazındaki manometreden 30dk. Sonda basınç değerine bakılarak düşme olup olmadığı kontrol edilir. Eğer basınçta düşme varsa kaçak yeri bulunur. Gerekli tamirattan sonra tekrar teste tabi tutulur.

10- Ana dağıtım ve kolon boruları mümkün olduğunca açıktan geçirilmeli her kolon vanalarıyla ayrı ayrı kapatılabilmeli ve suyu boşaltabilmelidir. Ayrıca ana dağıtım boruları ve kolonlar ayrı renklere boyanabilir.(Sıcak su kırmızı, soğuk su mavi.)

11- Her katın bağımsız olarak kapatılabilecek vanaları olmalıdır.

12- Borular kesinlikle kiriş, kolon gibi taşıyıcı elemanlar delinerek veya kırılarak geçirilmemelidir.

13- Vanalar kolay ulaşılabilecek noktalara yerleştirilmelidir.

14- Birbiriyle yan yana geçecek tesisatlarda terleme göz önünde bulundurulup soğuk su tesisatı alttan geçirilmelidir.

15- Tüm kullanma suyu tesisatı kullanım noktalarına doğru yükselerek çekilmelidir. Sistemde hava yapması önlenmelidir.

  

Bodrum Tesisatçılık Tesisat Ölçüleri

Bodrum Banyo tesisatı, Bodrum mutfak tesisatı, Bodrum jakuzi ve duş tesisatı

2.2 Aygıt ve Donanımların Yerleştirilmesi:

Çeşitli aygıtlara takılacak muslukların ve çeşitli donanımların yüksekliği bunların yapılış şekillerine göre değişsede normal olarak aşağıdaki ölçüde alınabilir. Bu ölçüler döşeme yüzeyinden itibaren verilmiştir.

 

2.2.2 Aygıtların Yükseklik Değerleri: (Banyo ve mutfak armatürleri ölçüler)

 

Banyo Bataryaları 0,75m

Duş Bataryaları 1,10m 

Evye Bataryaları 1,15m

Lavabo Bataryaları 1,05m

Alaturka Helâ 0,20m Alafranga

Helâ 0,25m Yıkanma Yalağı (Erkek) 1,45m

Yıkanma Yalağı (Bayan) 1,30m 

Pisuvara Püskürtme Su Tesisatı 1,20m

 

2.2.3 Donanımlara Ait Yükseklikler:

Lavabo Üzerindeki Etajer Lavabo Aynası Alt Kenarı 1,35m

Rezervuar Zincir Yüksekliği 1,35m 

Bas Tipi Rezervuar Yüksekliği 1,10m

Helâ Kâğıtlık Alt Kenarı 0,70m

Normal Lavabo Üst Kenarı 0,80m

Bulaşık Tekneleri 0,80m

Çamaşır Tekneleri 0,75m

Sulama Yalakları 0,50m

İlköğretim Ok. Lavabo Üst Kenarı 0,70m

Tesisatta aygıt denilince bütün bataryalar şiber ve ventiller gibi malzemeler anlaşılır. Bu armatörlerin suyun musluklardan yeterli bir basınçta akmasını sağlamak için su akımına küçük bir direnç göstermesi gerekir.

Bu bakımdan şiber ve adi musluklar daha uygundur. 2.2.4 Temiz Su Tesisatında Boru Çapı Hesabı: Temiz su tesisatında boru çapının hesap esası suyun izlediği yol boyunca oluşan basınç kayıplarının belirli bir değerde tutulmasına dayanır.

Basınç kayıpları boru malzemesine borudan akan suyun debisine yerel kayıplar yaratan elemanların sayısına su sayacına veya benzeri özel donanımlara bağlıdır. Borudan akan suyun debisi ise borunun beslediği kullanma yerlerinin sayısı ve cinsiyle belirlenir 

2.2.5 Temiz Su Tesisatı Boru Çapı Hesabı (Musluk Birim) Esasına göre: Lavabo, banyo, duş bataryaları, evye, tuvaletler, çamaşır makinesi muslukları, temiz su giriş çapları ½ inç olmalıdır.

Banyo, tek tuvalet ve mutfaktan oluşan bir dairede ana temiz su girişi boru çapı ¾ inç olmalıdır. Farklı tertipteki dairelerin boru çapı musluk birimi esasına göre hesaplanacaktır. Musluk birimi esasına göre temiz su tüketimi cihazların tipine göre hesaplanır.

2.2.6 Bazı Cihazların MB Esasına Göre Temiz Su Tüketimi: Lavabo, rezervuar, pisuvar, evye , ½inç musluk : ½ MB Çamaşır makinesi, su alma yalağı : 1 MB Banyo, otomatik helâ : 2 MB Temiz su tüketimine göre boru çapları aşağıdaki tablo göz önünde bulundurularak seçim yapılacaktır.

Musluk Birimi Cinsinden Boru Çapları 0–3 Dahil ½ inç 3–8 Dahil ¾ inç 8–20 Dahil 1 inç 20–35 Dahil 1 – ¼ inç 35–50 Dahil 1 – ½ inç 50 den Fazlası 2 inç 2.2.7 Konutlarda Şehir Şebekesinden Giren Temiz Su Ana Borularının Çapları: Daire Sayısı Boru Çapları 1–2 Daireye kadar 1 , ¾ inç 3–6 Daireye kadar 1 inç 7–13 Daireye kadar 1 – ¼ inç 14–19 Daireye kadar 1- ½ inç 20–30 Daireye kadar 2 inç 30 ‘dan Fazla İhtiyaç ve şartlara göre 2.2.8 Temiz

Bodrum Tesisatçılık Tesisat Ölçüleri

Bodrum Banyo tesisatı, Bodrum mutfak tesisatı, Bodrum jakuzi ve duş tesisatı

Bodrum tesisat, bodrum havuz tesisatı, bodrum bahçe sulama tesisatı, bodrum bahçe tesisatı, bodrum ev tesisatı, bodrum villa tesisatı, bodrum hamam tesisatı, bodrum yerden ısıtma tesisatı, bodrum lavabo tesisatı, bodrum duş tesisatı, bodrum jakuzi tesisatı, bodrum ısı pompası tesisatı, bodrum soğutma tesisatı, bodrum ısıtma tesisatı, bodrum kombi tesisatı, bodrum kazan tesisatı, bodrum klima tesisatı

Site Haritası
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret84421