Hamam Tesisatı

Bodrum Türk Hamamı Tesisatı

Bodrum Hamam Yerden Isıtma

 


Hamam Isıtma Sistemi Çeşitleri Ve Özellikleri

 

Hamamların geçmiş yıllardan günümüze gelen yapılar olduğunu bilmekle birlikte, hamam ısıtma konusunda nasıl yollar izlendiği de merak konusu olmuştur. Öyle ki büyük ölçekli hamamlarda dahi ortamda ve akan suda yakalanan yüksek dereceli sıcaklıkların uzun sürelerde hem üretilmesi hem de muhafaza edilmesi zor bir iştir ve yüksek enerji gerektirir. Bu nedenle hamamların genellikle alt kısmında tek amacı hamamın bu ısıtma işlemlerini sağlamak olan ısıtma odaları bulunmaktaydı.

Burada genellikle geçmiş yıllarda kömürlerle yapılan yakma işlemleri ile ortaya çıkan buharla birlikte sular ve hamam ortamı ısınmaktaydı.

Bugünlerde ise hamam ısıtması konusunda iki başlıca sistem göze çarpmaktadır.

Bunlar hamamın geneline döşenen su boruları ya da elektrik kabloları ile yapılan ısıtma işlemleridir.

Genellikle daha küçük ölçekli hamamlar veya ev hamamları, saunalar gibi mekanlarda tercih edilen elektrikli ısıtma sisteminde çelik zırhlı olarak döşenen elektrik kabloları mekanın bütününe aynı anda ısıtma işlemi yapar.

Bir termostata bağlı şekilde döşenen ve korumalı olarak manyetik alan oluşturmayan ve sudan etkilenmeyen elektrik kabloları hem kurulumu hem de kullanımı daha basit ve zahmetsiz bir sistemdir.

Farklı sıcaklıkların gerekebildiği göbek taşı, sırt bölgesi, oturma bölgesi gibi alanlarda elektrik kablolarıyla bu işlem daha kolay olabilmektedir.

 

Diğer bir sistem olan sulu borulu hamam ısıtmasında daha büyük hamamların ısıtması genelde tercih edilmektedir. Isınma süresi daha uzundur.

Yine hamama döşenen su borularından geçen sıcak su ile ısıtma sağlanır. Elektrikli ısıtmaya oranla daha az homojendir ancak ısı verimi daha fazladır. 100 m2 üzeri hamamlar için tercih edilir. Borulardan geçecek suyun ısıtılması içi klasik ısıtma yolları kullanılabilir.

  

hamamlar nasıl ısıtılır

göbek taşı nasıl yapılır

hamam içi aydınlatma sistemleri

hamam isitmada kullanilan asanjor

hamam su ısıtma sistemleri

şömine ile hamam suyu ısıtma

türk hamamları görseller

 

 

Hamamlar Hakkında Genel Bilgiler

 

Çok uzun yıllar öncesine dayanan bir Türk geleneği doğrultusunda şekillenmiş mekanlar olan hamamlar, yüksek ısı ve buharın bulunduğu genellikle mermer kaplamalı mekanlarda insanların yıkandığı, temizlendiği ve sıcak ortamın da etkisiyle rahatladığı ve masaj yaptırma imkanlarını bulduğu yerlerdir.

Özellikle Osmanlı döneminde sadece Anadolu’da değil Osmanlı etkisindeki tüm bölgelerde bir çok hamam inşa edilmiş ve kullanılmıştır. Hamam sefası olarak da adlandırılan kendine özgü bir ritüeli olan hamamların kullanımında birbirinden farklı alanlarda farklı işlemler yapılmakta ve zaman geçirilmektedir.

Genel olarak bir hamamın bölümlerini ayıracak olursak bunlar soyunma yerleri, yıkanma yerleri ve ısıtma yeri olarak ayırabiliriz.

 

Öncelikle hamama gelen kimseler içeride kullanacakları peştemal, terlik vb. aldıktan sonra soyunma bölümlerine geçerler. Burada kıyafetlerini dolaplara koyan kişiler yıkanma yerine geçerler.

Burayı da kendi içinde ayıracak olursak kurna başı denilen alanda kişiler musluklardan akan sıcak ve soğuk sular ile taslar yardımıyla yıkanırlar.

Genellikle bunun yanında bu bölümde halvet adı verilen özel yıkanma bölümleri de olabilir. Hamam denince akla gelen yerlerden birisi olan göbek taşı da en yüksek sıcaklığa çıkan yerlerden biridir ve zeminden yüksektedir.

Kişiler buraya uzanarak ter atabilirler. Buraya gelen ısıtmada yaşanan sorunlar nedeniyle burada bazı patlamaların yaşandığı da olmuştur. Genel olarak hamamların bu bölümünde yüksek ısıda suya sahip olan bir havuz da bu alanın ortasında veya bir köşesinde bulunur.

Bu alanın dizaynı göbek taşının şekli ve yerine göre şekillenir. Isıtma yeri olarak bilinen yerde de hamamın ortamının ve suların ihtiyaç duyduğu sıcaklığı sağlamak için çalışan kazanlar ve ısıtma sistemleri yer alır. Hamamın altında bulunan bu yerde direkt olarak göbek taşını ısıtan bir yol da bulunur.

Ülkemizdeki hamamlarda bu tarz ısıtma sistemleri olmakla beraber kendine özgü yer altı zenginlikleriyle Afyon, Denizli, Eskişehir, Yalova gibi kaplıcalara da sahip olan şehirlerdeki hamamlarda kaynak suyu zenginliği de değerlendirilir.

Geleneksel olarak erkeklere ve kadınlara farklı saatlerde hizmet veren hamamlarda kadınların topluca göbek taşı etrafında eğlenmeleri ve erkeklerin de yıkanma yerinden çıktıktan sonra havlular eşliğinde soyunma odalarında yatarak dinlenmeleri, çorba veya soda içmeleri sık görülen adetlerdir. Sağlıklı ve temiz şekilde korunan bir hamamın buhar banyolarıyla eşdeğer şekilde vücuda faydaları bulunmaktadır.

Isınma veya süre derdi olmadan rahat bir şekilde yıkanmak ve işinde ehil olmuş tellaklara kese ve masaj yaptırmak suretiyle hamamdan çıktığınızda kendinizi hafiflemiş ve rahatlamış hissetmeniz çok normal bir durum olacaktır.

 

hamam tarzı banyo modelleri

Banyo teknelerı hakkında genel bılgı

  

Hamam Seçiminde Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir ?

 

Kültürümüzün bir parçası, geçmişten günümüze temizlik ve rahatlama konusunda nice teknolojik sistemlerin bile gerisinde kaldığı, üstün mimari tasarımlarla zenginleşmiş ve adeta kendine özgü bir sanat dalı haline gelmiş mekanlardır hamamlar.

İster küçük ister büyük bir alana sahip olsun, kendine özgü yapısı ve sistemi ile fark yaratan ve dünyaya da ‘Turkish Bath’ olarak nam salmış olan hamamlar, ülkemizde hiç gitmemiş olanların bile bildiği ve insan sağlığına da bazı sağlık sorunları yaşayanların haricinde fayda sağlayan mekanlardır.

Bu tarz mekanlar zemindeki malzemesinden musluk işlemlerine kadar yeni yapılan hamamlarda dahi özüne uygun şekilde inşa edilmekte ve diğer benzer modern yapılar olan sauna, buhar banyosu gibi sistemlerden kendini ayırmaktadır.

Temelde aynı yapılar olarak gözükse de hem mimari yapıları hem de faydaları ve diğer farklı seçenekleri bakımından birbirinden ayrılabilen hamamlardan en uygun olanını ziyaret etmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarına değinecek olursak:

Gideceğiniz hamamı seçerken faydalanacağınız bir kaynak olarak çevrenizdeki tanıdıklarınızdan alacağınız referansları gösterebiliriz.

Hamamlar genel itibariyle samimi ortamlar olduğundan dışarıdan edinilecek bilgilerin pek sağlıklı olmayacağını söyleyebiliriz.

Seçimi konusunda dışarıdan edineceğimiz en sağlıklı bilgi çeşidi tarihi özellikler olacaktır. Buna göre hangisinin tarihi özellikte, hangisinin esnaf hamamı özelliğine sahip olduğunu öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Sonuçta tamamen sağlık özelliklerin dolayı mı, turistik bir ziyaret amacıyla mı ya da sadece temizlenme amacıyla mı ziyaret edeceğiniz sizin seçiminizde çok önemli bir yerdedir.

Küçük çaplı hamamlar ile tarihi hamamların büyük farkları bulunmaktadır.

Burada turistik özellikteki hamamları da  turizm işletme belgesine sahip olmaları itibariyle ayırt edebilirsiniz.

Hamama girdikten sonra etrafta göreceğiniz bir böcek türü canlı da orayı terk etmeniz için geçerli bir sebep olacaktır.

Yine temizlik konusunda verilen peştemalların kokmaması ve kuru olması, tasların içlerinin temiz olması gibi detaylar sizin tercihinizi etkiler.

 

hamam imalatında dikkat edilmesi gerekenler

 

Bodrum hamam tesisatı, bodrum sauna tesisatı, bodrum Türk Hamamı,

bodrum hamam yerden ısıtma, yerden ısıtma tesisatı, yerden serinletme tesisatı

tavandan soğutma tesisatı
Site Haritası
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.548332.6787
Euro34.904535.0444
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret84421